Sokan talán nem tudják, hogy Genfben hosszú időn keresztül idomított sasokat alkalmaztak az illetéktelen drónok semlegesítésének céljából. Egészen mostanáig, ugyanis a genfi rendőrség nemrégiben leállította a drónok elleni sasok képzését.
A kiképzett sasok visszavonulásának körülményei
A genfi kantoni rendőrség úgy döntött, hogy leállítja a sasok kiképzésére vonatkozó 2017-ben indított programot, melynek keretei között két sast képeztek ki célzottan arra, hogy képesek legyenek a levegőben elkapni a fenyegető drónokat. A speciális programot a város környezetében meglehetősen gyakori politikai, gazdasági és üzleti csúcstalálkozók sora hívta életre, amelyek rendre bevonzzák az illetéktelen légi járműveket is a légtérbe.
A tisztviselők a madarak jólétével kapcsolatos aggodalmak miatt döntöttek az ötéves projekt befejezése mellett – jelentette a Le Matin Dimanche című svájci lap. A genfi rendőrség közleménye szerint a program leállítását indokolja, hogy a propellerek egyre többször okoztak sérülést a madarakban.
Szerencsére Altair és Draco, avagy a szóban forgó két sas sem marad magára. Ők ugyanis visszakerülnek Falco egyesülethez, egy Genf környéki sólyomtenyésztő központhoz és ragadozómadár-menhelyhez.
Nemcsak Genfben képeztek ki sasokat az illetéktelen drónok ellen
A sasok drónok elleni eszközként történő bevetését az Egyesült Királyságban, Hollandiában, Franciaországban és Skóciában is tesztelték már a rendőrség, illetve a hadsereg egységei. Azonban a legtöbb ilyen jellegű projektet rendre ugyanazon okok miatt szüntették meg: a drónok ellen bevethető korszerű technológia megbízhatóbb, eredményesebb és olcsóbb is.
A grandiózus madarak rajongói és az állatvédők számára minden bizonnyal örömteli hírként hatott, amikor a genfi rendőrség bejelentése nyomán a két, drónok elleni repülésre kiképzett sast más feladatokra helyezték át és ezzel párhuzamosan az Európa-szerte hasonló céllal indított projektek többségét szintén leállították.