Hírek

Drónok térképezik fel a fukushimai atomerőművet

Egy kézben elférő drón repült be szerdán Japán Fukushima Daiichi atomerőművének egyik meghibásodott reaktorába, abban a reményben, hogy megvizsgálhat néhány olvadt üzemanyag-törmeléket azokban a területeken, ahol a korábbi robotok nem tudtak eljutni. A Tokyo Electric Power Company Holdings elkezdte a negyedik adag, kezelt és hígított radioaktív szennyvíz tengerbe engedését szerdán. A kormány és a TEPCO, az erőmű üzemeltetője szerint a víz biztonságos, és a folyamatot az Nemzetközi Atomenergia-ügynökség felügyeli, de a kibocsátások erős ellenállásba ütköztek a halászcsoportok részéről, és Kína betiltotta a japán tengeri élelmiszerek importját.

jp1

Mint emlékezetes a 2011. márciusi 9,0 magnitudós földrengés és cunami elpusztította az erőmű energiaellátását és hűtőrendszereit, ami három reaktor olvadását okozta. A japán kormány és a TEPCO a hatalmas mennyiségű, radioaktív olvadt nukleáris üzemanyag eltávolítását tervezi, ám a kockázatos folyamatot évek óta halasztgatják, mert műszaki akadályok és adathiány nehezíti a munkát.

Az adatok segítésére négy drón repült egyszerre a leginkább sérült 1. számú reaktor elsődleges védőburkolatába. A TEPCO számos szondát küldött – beleértve egy mászó robotot és egy víz alatti járművet – minden reaktorba, de a törmelékek, a magas sugárzás és a romok közötti navigáció miatt a küldetések korábban sikertelenek voltak. 2015-ben az első robot például egy rácsban ragadt. Bár néhány adatot össze tudtak gyűjteni, a szerdai drónrepülés hónapokig tartó előkészületek után kezdődött el.

A drónok, amelyek mindegyike 185 grammos, nagyon mozgékonyak, és lapátjaik alig kavarják fel a port, ezért népszerű ez a modell a gyári biztonsági ellenőrzéseknél. Mindegyikük nagy felbontású kamerával van felszerelve, hogy élő videót és nagy felbontású képeket küldjenek a kezelőknek. Részben az akkumulátor élettartama miatt a drón vizsgálata a reaktor belsejében korlátozott, csupán 5 perces repülésre alkalmas.

Fukushima

A TEPCO tisztségviselői azt tervezik, hogy az új adatokat felhasználják a jövőbeli szondák technológiájának fejlesztésére, valamint a reaktorból az olvadt üzemanyag eltávolítására szolgáló folyamat kidolgozására.

Szerdán két drón vizsgálta meg a fő szerkezeti elemeket, az úgynevezett talapzat környékét a tartályban. A továbbított képek alapján a TEPCO tisztségviselői úgy döntöttek, hogy csütörtökön beküldik a másik két drónt is.

 

A talapzat közvetlenül a reaktor magja alatt van. A tisztségviselők remélik, hogy lefilmezik a mag alját, hogy kiderüljön, hogyan folyt át oda a túlhevült üzemanyag 2011-ben.

Körülbelül 880 tonna nagyon radioaktív olvadt nukleáris üzemanyag maradt a három sérült reaktorban. A TEPCO célja, hogy a legkevésbé sérült 2. számú reaktorból eltávolítson egy kis mennyiségű olvadt törmeléket mintatesztként március végéig egy óriási robotkar segítségével.

Ahogy az elmúlt három szennyvízkibocsátás esetében a terv most is az, hogy március közepéig 7 800 tonna kezelt vizet engedjenek ki. A reaktorból származó vizet hígítják, a radioaktivitása így már messze alatta van a nemzetközi szabványoknak.

Azt már a go2fly.hu szerkesztője teszi hozzá, hogy az egyébként igen transzparens Japán ebben az esetben se a drónokról nem tett közzé képet sem műszaki adatokat és az általuk küldött felvételekből sem hoztak nyilvánosságra egyet sem. Egy egy évvel ezelőtti videó ad csak némi támpontot arra nézve, milyen drónokat használhatnak most.

Kína külügyminisztériumának szóvivője, még is azzal vádolta Japánt, hogy “nukleárisan szennyezett vízzel” szennyezi az egész világot, és Kína már be is tiltotta a japán tengeri élelmiszerek importját.

Szólj hozzá