Csaknem 100 előadóval idén immár hetedik alkalommal rendezik meg május 11-12-én Budapesten a Precíziós Gazdálkodás és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítást (PREGA). A rendezvény új szekciójának kereteiben kifejezetten a mezőgazdasági drónok alkalmazásának részleteiről tájékozódhatnak az érdeklődők.
A rendezvény Magyarország agrár-digitalizációs szakmai fóruma, tanácskozása, a magyar agrárium szereplőinek ugyanis óriási szükségük van arra, hogy a technológia előnyeit minél szélesebb körben megismerjék, és ki tudják használni. – mondta el Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a konferenciát beharangozó sajtótájékoztatón. Elhangzott az is, hogy a termelők nyitottak a technológia iránt, hiszen a precíziós pályázat sikeres volt. Több mint 1 millió hektáron gazdálkodnak azok, akik mintegy 212 milliárd forintra nyújtottak be támogatási igényt, és eddig 2400 támogatói döntés már meg is született 178 milliárd forint értékben.
Győrffy Balázs, a rendezvényt társszervezőként jegyző Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke hangsúlyozta: a mezőgazdaságban egyre több helyen jelennek meg az adatgyűjtésre szolgáló mérőműszerek, komplex döntéstámogató rendszerek, vagy a precíziós gépek, ezek pontosabb, megalapozottabb döntéseket tesznek lehetővé. Az úgynevezett okos technológiák immár szinte szabványként jelennek meg a gépekben. Küszöbön áll a Mezőgazdaság 5.0 néven ismert következő lépcsőfok is, mely például a pilóta nélküli eszközök és az autonóm döntéstámogató rendszerek korát hozza el.
Bolyki Bence, a főszervező Agroinform.hu portálvezetője elmondta, hogy a 18 szekcióban elhangzó mintegy 100 előadás mellett a rendezvény két napja során a résztvevők 50 kiállító agrárdigitalizációs megoldásait is megismerhetik. Idén ismét indul új szekció, ebben többek között a mezőgazdasági drónok alkalmazása küszöbön álló kiterjesztésének részleteiről tájékozódhatnak az érdeklődők. Lesznek workshopok, kerekasztal beszélgetések, a témák között pedig a vetéstechnológia, a növényvédelem vagy a gyümölcstermesztés is sorra kerül a két nap során.
Drónok a mezőgazdaságban: monitoring és légi kijuttatás szekció
Május 12-én, a konferencia második napján kifejezetten drónos szekció várja az érdeklődőket. A szekcióvezető Borhi András – kísérletvezető, kísérleti koordinátor, fejlesztőmérnök lesz, az Eurofins Agroscience Services Kft-től.
A szekció előadói:
- Dr. Rohács Dániel – a Magyarországi Drón Koalíció elnöke
- Tótin Ákos – rendszerfejlesztő mérnök, KITE Zrt.
- Zalai Mihály – kutatási igazgató, ISM Technology Kft.
- Keczer Máté – UAV műveleti Igazgató, ABZ Drone
- Eigner Zsolt – DJI Agras Regionális Sales és Tanácsadó, HRP Europe Kft.
- Gombás Kristóf – stratégiai Igazgató, Nagyvállalati üzletág, Duplitec Kft.
- Gyovai Szabolcs – ügyvezető igazgató, PlantaDrone Kft.
- Varga Zsolt – mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatvezető, GrECo Hungary Kft.
- Törőcsik Pál – növényvédelmi szakmérnök, WohnderDrone Kft.
- Király Balázs – ügyvezető, Swissparts Hungary Kft. (Droneone)
Az előadástémák:
- Drónok a mezőgazdaságban, lehetőségek és korlátok
- Talaj- és növénytáplálás, földön és levegőben
- Permetező drónok jogszabálynak megfelelő használata a mezőgazdaságban
- Mezőgazdasági drónok szerepe és szabályozása nemzetközi viszonylatban
- Változó dózisú (VRA) és foltszerű drónos kijuttatási technológiák szántoóföldi eredményei
- Parametrikus biztosítások a mezőgazdaságban (A 21.század korszerű megoldásai a mezőgazdasági kockázatkezelésben)
- Drónnal való permetezés szabályozott cseppképzésű CDA szórórendszerrel – tapasztalatok és lehetőségek
- Mezőgazdasági drónok bevezetésének lépései