Október 7-én nagy sikerrel zajlott le az első Belügyi Drón Kupa. A versenynek otthont adó remeteszőlősi bázison a belügyi ágazat rendvédelmi szervei mérték össze tudásukat és drónkezelési képességeiket.
A verseny célja az volt, hogy a rendvédelmi pilóták tapasztalatot cseréljenek, megismerjék a legújabb technológiákat, és felmérjék saját képességeiket a szakma legjobbjai között. A megnyitót Rétvári Bence belügyi parlamenti államtitkár tartotta a Rendőrképző Akadémia területén, aki hangsúlyozta, hogy a drónok ma már szerves részét képezik a rendőrség és a katasztrófavédelem mindennapjainak. Segítik a közlekedésbiztonságot, az erdőtüzek megfigyelését, az árvízvédelmi feladatokat, valamint a határvédelmet is.
A rendezvény a Belügyi Tudományos Tanács, a Széchényi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja, valamint a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. szakmai közreműködésével, illetve a Magyar Tudomány- és Innováció-menedzsment Alapítvány társszervezésével valósult meg.
Az első versenyen összesen tizenöt csapat vett részt, különböző belügyi szervezetek képviselőivel. A verseny során a csapatoknak először egy tesztet kellett kitölteniük, majd három részfeladatot teljesíteniük: fel kellett kutatniuk és begyűjteniük bizonyos céltárgyakat, majd eltűnt személyeket kellett keresniük, végül egy bonyolult akadálypályát kellett drónnal teljesíteniük.
A versenyző csapatok a versenyfeladatok teljesítése során szerzett összesített pontszámok alapján kerültek értékelésre:
🥇 I. helyezés Országos Mentőszolgálat
🥈 II. helyezés Országgyűlési Őrség
🥉 III. helyezés BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság II.
Dr. Pintér Sándor belügyminiszter különdíját 🏆, a legjobb drónpilótának járó elismerést Vaskó László tű. alezredes, a BM OKF II. csapat tagja vehette át.
Az eseményen mintegy 500 fő vett részt, ezen belül mintegy 170 fő középiskolai tanuló. A tanulók és az érdeklődő közönség számos interaktív programban vehetett részt a versenyfeladatok nyomon követése mellett.
A verseny megmutatta, hogy a dróntechnológia milyen sokoldalúan alkalmazható a belügyi szervek munkájában, és milyen lehetőségeket rejt magában a jövőre nézve. Az ilyen rendezvények nemcsak a szakmai tudás elismerésére szolgálnak, hanem a rendvédelmi szervek kollégái közötti tapasztalatcserét és a kapcsolatépítést is elősegítik, amelyek mind hozzájárulnak a hatékonyabb, gyorsabb beavatkozásokhoz a jövőben.
A rendezvény sikerét jelzi, hogy már most tervezik a folytatást, a szervezők célja, hogy hagyományt teremtsenek ezzel az eseménnyel, amely az innovatív technológiák alkalmazását segíti a rendvédelem területén.