Hírek

Hőkamerás drónokkal az őzgidák védelmében

Drónos gidamentési program indul a vadászatra jogosult szervezetek számára – szakmai összefogással, országos szinten. A kezdeményezés célja az első kaszálások idején veszélyeztetett őzgidák felkutatása és megmentése – hőkamerás drónok segítségével.

ozgida mentes

Forrás: Országos Magyar Vadászati Védegylet | Fotó: dr. Bleier Norbert

A drónok vadgazdálkodási célú hasznosításának újabb mérföldköve valósul meg 2025-ben: az Országos Magyar Vadászati Védegylet drónszakbizottságának javaslatára idén országos mentési programot hirdetnek meg. A program során az agrártárca, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Védegylet közösen dolgoznak azon, hogy minél több gida kerülhessen biztonságba a kaszálások megkezdése előtt.

A drónos technológia életet menthet

A modern mezőgazdasági gyakorlatban a kaszálások gyakran az őzgidák természetes ellésének időszakával esnek egybe. A frissen született gidák – a ragadozók elől való rejtőzködés ösztöne miatt – mozdulatlanul lapulnak a fűben, így a gépek számára láthatatlanok maradnak. A hőkamerás drónok viszont képesek észlelni testhőmérsékletüket, ezzel lehetőséget adva a mentésükre.

A drónszakbizottság célja, hogy a dróntechnológia ne csak ipari és filmes célokra szolgáljon, hanem a vadmentés egyik leghatékonyabb eszközévé váljon. Ennek érdekében már 2024 végén megkezdődött a szakmai alapok lefektetése, a program 2025-ben pedig országosan is beindul.

Hogyan zajlik a mentés?

A mentések lebonyolítása a Vadászkamara vármegyei területi szervezeteinek titkárain keresztül történik, akik az illetékes fővadászokkal, földhasználókkal és gazdálkodókkal szorosan együttműködve koordinálják a bevetéseket. A program kifejezetten az első kaszálások időszakára koncentrál, amikor a legnagyobb veszély leselkedik a rejtőzködő állatokra.

A drónpilóták napkelte előtti vagy hajnali órákban repülik végig az érintett területeket, hőkamerával pásztázva a kaszálásra kijelölt földeket. Az észlelt gidákat ezt követően a helyi vadászok biztonságos helyre viszik, hogy elkerüljék a végzetes baleseteket.

Önkéntesek és civil drónpilóták is segíthetnek

A szakemberek örömmel fogadják mindazon civil drónosok, természetvédők és egyesületek jelentkezését, akik hozzá kívánnak járulni a kezdeményezés sikeréhez. A mentések során lehetőség nyílik kutatási célú füljelzők használatára is, amelyek később hasznos adatokat szolgáltathatnak a gidák életútjáról.

Fontos azonban, hogy a mentéseket kizárólag szakemberek koordinálásával lehet végezni. A természetben talált őzgidákat laikusoknak tilos megérinteni vagy elszállítani!


ℹ️ További információ és jelentkezés:
Szabó László – +36-30/239-4933
szabo.laszlo@omvk.hu

További részletek a drónszakbizottság munkájáról:
Megalakult a drónos szakbizottság
Drónok a vadgazdálkodásban – újabb lépések


Ha van hőkamerás drónod és segítenél: most itt a lehetőség, hogy közvetlenül tehess az állatvédelemért – a technológia és a természetvédelem találkozásánál!

Szólj hozzá