A Marylandi Egyetem (UMD) úttörő drón-szállítási programot indított a Smith-sziget betegeinek segítésére. A történelmi halászközösség, amely a Chesapeake-öbölben helyezkedik el, sok nehézséggel küzd a mindennapi egészségügyi ellátás biztosításában, különösen télen, amikor a jeges utak megakadályozzák a rendszeres szállítást.
Smith-sziget lakossága, melynek többsége idős vagy otthonhoz kötött, gyakran szorul gyógyszerellátásra. Az egyetlen egészségügyi asszisztens naponta egyszeri kompjárattal szállítja a mintákat és gyógyszereket a legközelebbi városba, Crisfieldbe. Télen azonban az utak járhatatlansága miatt ez az út akár hat órás is lehet.
John Slaughter, a Marylandi Egyetem Pilóta Nélküli Légijármű Rendszerek Kutatási és Műveleti Központjának vezetője a drónokkal történő egészségügyi ellátás lehetőségét kutatja.
Korábban két szigeti lakos életmentő gyógyszereik nélkül maradt egy fagyos időszakban, végül az államnak egy helikoptert kellett küldenie. Ekkor merült fel először drónos szállítás lehetőségének vizsgálata.
Az UMD a Marylandi Tervezési Minisztériummal együttműködve benyújtott egy javaslatot, amely felgyorsítaná a Smith-szigeti egészségügyi szállításokat drónok segítségével. Az USA Közlekedési Minisztériuma 1,76 millió dolláros támogatást adott a projekthez.
Wes Moore kormányzó szerint ez a finanszírozás lehetőséget kínál arra, hogy megtanuljuk, hogyan alkalmazható a fejlett technológia azok segítésére, akik rászorulnak.
Bár nagy egészségügyi rendszerek, mint a Mayo Klinika és a Cleveland Klinika, már kísérleteznek drónos szállításokkal, a rutinszerű repülések távoli területekre azonban még mindig ritkák. Az FAA jelenleg megtiltja a pilóta nélküli légijárművek látótávolságon túli repülését, de egy tervezett változtatás ezt a korlátozást megszüntetheti, ami új légiközlekedési forradalmat hozhat.
A projekt felelősei azt remélik, hogy a teljes Chesapeake-öböl térsége egy drón-szállítási központtá válhat, amely túllép az egészségügyi ellátáson. A Smith-szigeti projekt időzítése is az FAA szabályváltoztatásához igazodik, amely várhatóan 2026 elején lép életbe. Mielőtt a drónok megkezdik a rendszeres átkelést az öblön, több hónapig fogják tesztelni a technológiát.
Janet Tyler, a Smith-szigeti önkéntes tűzoltók mentőkapitánya szerint a program nem jöhetett volna jobbkor. A jelenlegi helyzetben, ha valaki lemarad a délutáni kompról, 24 órát kell várnia a gyógyszerére.
Hasonló orvosi szállítási programot terveznek megvalósítani egyébként a Virginia Tangier-szigetén is.