Ha Izraelről van szó az elmúlt időszakban inkább csak a drónok katonai alkalmazásáról szóló hírek láttak napvilágot. Üdítő kivételt képet most egy, a mezőgazdaságban használt speciális, alma szedő drón bemutatása.
A Tevel Aerobotics Technologies repülő robotjai a mezőgazdaság egyik legsürgetőbb kihívására, a munkaerőhiányra kínálnak érdekes megoldást. Becslések szerint évi 30 milliárd dolláros veszteséget okoznak a be nem gyűjtött gyümölcsök.
A 2017-ben Gederában alapított Tevel Aerobotics Technologies eddig 35 millió dollárt gyűjtött össze a FAR-nak nevezett robotszedő-kifejlesztésének támogatására. A FAR-ok a kifinomult mesterséges intelligenciát precíz mechanikai képességekkel egyesítik, hogy a legérettebb gyümölcsöket azonosítsák és csak azokat szedjék le.
A bázisállomásról működtetve minden drón egy méteres mechanikus kart használ, hogy finoman levegye a gyümölcsöt az ágakról, mesterséges intelligencia segítségével értékelje az érettséget, azonosítsa a foltokat és meghatározza az optimális szedési technikát.
A teljes rendszer néhány óra alatt felállítható, az Egyesült Államokban és Európában a gazdálkodók egy mobilalkalmazáson keresztül irányíthatják a robotizált munkaerőt.
A kezdetben az almára összpontosító Tevel kibővítette képességeit az őszibarack, nektarin, szilva, sárgabarack és hamarosan az avokádó kezelésére is.
A jövőbeni fejlesztések lehetővé teszik a drónok számára a levelek metszését és a peszticidek alkalmazását, így ezek a repülő gazdák még sokoldalúbbá teszik mezőgazdasági feladataikat.