Hírek

A modern hadviselés és gazdaságtanának átalakulása

A drónok növekvő használata átalakítja a hadviselést. Bár a csatatéren való használatuk egészen az első világháborúig nyúlik vissza, a közelmúltbeli konfliktusok, valamint a technológiai fejlődés és a csökkenő árak nagymértékben kibővítették bevetésüket és felhasználásukat.  A hagyományos katonai eszközökkel ellentétben a drónok távolról, a költségek töredékéért és egyre nagyobb pontossággal működhetnek. Az egymillió dollár alatti drónok különösen az egyre autonómabb technológiák integrálásával képesek nagy értékű célpontok, például tankok és hadihajók semlegesítésére. A drónok hatékonyságának és egyre gyorsuló használatának növekvő bizonyítékai valószínűleg egy speciális értékláncot fognak táplálni a gyártókból, szoftverfejlesztőkből és mesterséges intelligencia-innovátorokból, akik mindannyian azon dolgoznak, hogy javítsák e rendszerek képességeit, ami potenciálisan a katonai drónok globális kiadásainak megugrását eredményezheti.

A pilóta nélküli légijárművek (UAV) a csatatérek alapvető eszközeivé fejlődtek, felbecsülhetetlen értékű képességeket kínálva a megfigyelésben, a felderítésben és a precíziós csapásokban, amelyek átalakítják a hagyományos katonai stratégiákat. A drónok megfizethetősége és sokoldalúsága megváltoztatta az erőviszonyokat a konfliktusokban, lehetővé téve, hogy a pénzügyileg szerényebb erőforrásokkal rendelkező országok/haderők is versenyezzenek nagyobb, gazdagabb hadseregekkel. Arra lehet számítani, hogy a nemzetek egyre inkább magukévá teszik a drónalapú felderítési és támadási megoldások széles skáláját, ami jelentős beruházásokat indukál a dróni iparágba és a modern védelmi rendszerek kritikus elemeibe.

imageForEntry12 ml9

Katonai konfliktusokban kulcsfontosságú a költségek és a katonaveszteségek minimalizálása. Kevesebb erőforrás felhasználása és kevesebb áldozat vállalása a célok elérése érdekében mindig előnyös. Hagyományosan a katonai kiadások a legmagasabb szintű hardver beszerzésére és a bőséges lőszerkészlet fenntartására irányultak, így a gazdagabb nemzetek stratégiai előnyhöz jutottak. A közelmúlt technológiai fejlődése azonban kifinomultabbá és megfizethetőbbé tette a drónrendszereket, lehetővé téve számukra, hogy sokkal drágább védelmi készülékekkel versenyezzenek, így kiegyenlítve a versenyfeltételeket a kevesebb erőforrással rendelkező harcosok javára. Manapság az 500 dollárba kerülő drónok hatékonyan ártalmatlaníthatják a költséges tüzérségi darabokat vagy tankokat több millió dollár értékben, korlátozva az emberi jelenlétet a csatatéren, és megőrizve az emberi életet.

Az ukrán és az orosz erők által alkalmazott dróntechnológia a pilóta nélküli légi rendszerek gyors fejlődését mutatja. A First-Person View (FPV) drónok különösen költséghatékony megoldásként jelentek meg, amelyek hatékonyan működnek a kifinomult légvédelmi rendszerekkel rendelkező területeken. Ezek a távirányítású rendszerek jelentős költségmegtakarítást jelentenek a hagyományos berendezésekhez képest, így Ukrajna 2024-re egymillió FPV-egységet tűzött ki célul – ez nagyjából a duplája az Európai Unió által az előző évben szállított berendezéseknek.

EIELSON AIR FORCE BASE

A nagy hatótávolságú drónrendszerek gazdaságilag is előnyösnek bizonyultak a régióban. Míg az egységköltségek több ezertől több százezer dollárig terjednek, a hagyományos légvédelmi rendszerekhez képest jelentős költséghatékonyságot mutatnak. Az ukrán és az orosz erők egyaránt bevetettek olyan UAV-kat, amelyek képesek elérni a 700-1000 kilométerre lévő célpontokat, és az olyan platformok, mint a Shahed rendszer, példázzák ezt a kiterjesztett hatótávolságú képességet, miközben viszonylag alacsony gyártási költségeket tartanak fenn.

Az AeroVironment, az amerikai székhelyű védelmi vállalat ma vezető a pilóta nélküli rendszerek terén a tengeren túlon. Pilóta nélküli repülőgép-rendszereket (UAS), pilóta nélküli földi járműveket (UGV) és loitering lőszerrendszereket (LMS) tervez és gyárt. Az AeroVironment az egyik legnagyobb drónszállító az amerikai hadsereg számára, a kézi hordozható UAV-inak az 1980-as évek közepén történt bevezetése óta. Ma a vállalat termékeit védelmi, kormányzati és kereskedelmi ügyfelek használják szerte a világon. A 2025-ös pénzügyi évben a bevételek várhatóan megközelítik a 805 millió dollárt, ami 12%-os növekedést jelent 2024-hez képest.

Switchblade 300 launch

A közelmúltban a cég 1 milliárd dolláros szerződést kötött az amerikai hadsereggel, hogy a gyalogsági zászlóaljak számára szállítsa a Switchblade. A Switchblade drón minden más drónhoz hasonlóan kombinálja a megfigyelési képességeket, de használhatók irányított rakétákként is, amelyek képesek megsemmisíteni tankokat, könnyű páncélozott járműveket, edzett célpontokat és ellenséges személyzetet.

Az amerikai hadsereg több mint egy évtizede használja a Switchblade-eket, és az ukrán erők általi hatékony bevetésük rávilágított szélesebb stratégiai hasznosságukra és kedvező gazdaságosságukra. Az Egyesült Királyság az egyetlen másik jelenlegi Switchblade szolgáltató, de olyan országok, mint Franciaország, Litvánia és Ausztrália, mindannyian aláírták a rendszer megvásárlásáról szóló megállapodást az ukrajnai háború kezdete óta.

A Lockheed Martin a közelmúltban kapott egy 6 millió dolláros szerződést a Defence Advanced Research Projects Agency-től (DARPA), hogy a Black Hawk helikoptereket drónszerű képességekkel szerelje fel, lehetővé téve a személyzet nélküli repülést. Az Anduril Industries, egy kiemelkedő védelmi technológiai magáncég elindította a Bolt drónok sorozatát, köztük a Bolt-M-et, egy lármás lőszerrendszert, amely akár 3 font tömegű robbanófejjel is felszerelhető. Ezek a fejlemények együttesen azt mutatják, hogy ez a piac milyen gyorsan alakítja át a hadviselést.

A dróntechnológia várhatóan gyorsan fejlődik az elkövetkező években. A folyamatos konfliktusok azt jelentik, hogy az új fejlesztéseket gyorsan tesztelik, és a gyártók szinte valós időben kapnak visszajelzést. Manapság a legtöbb drónt manuálisan üzemeltetik, de sokuk fokozatosan halad az automatizálás felé.

241031 Drones in Defense 03

Az erős kereslet és az egyre kifinomultabb mesterséges intelligencia rendszerek integrációja már az 5. szintű automatizálás elérése felé vezeti az iparágat.

Szólj hozzá