Egy újabb érdekes drónos életút kezdetét hoztuk el ma Horváth Csabával készült beszélgetésünkkel. Hogyan lesz műtermi Beauty-fotósból a városi utcákat járó drónos? Hol tart most, és kivel szeretne 15 év múlva drónozni? Ezekről is szól a most következő írásunk.
GO2FLY: Mióta reptetsz drónokat és miért kezdted el?
Horváth Csaba: Fél éve drónozok mindössze, de szerelemnek tartom. Sok éve fotózom Beauty-témában a műtermemben, közben pedig régóta terveztem már egy nyitást és egy ilyen gép beszerzését, de valahogy mindig visszatartott az időhiány és az ára.
Szóval mindig is gondolkodtam ilyen témában, de nem volt elég erős a motiváció, az ellenszél viszont igen. Aztán kijött a DJI Mavic Mini, ami olyan áron volt, hogy már nem bírtam tovább. Így megvettem, persze azonnal szembesültem vele, hogy a kamerája még egy izmosabb szelfire sem elég és a hatótávja is rettenetes, de akkor már késő volt. Pár hét után már jött a DJI Mavic 2 Pro. Így kicsit drágább volt az egész, de bőségesen megéri.
G2F: Hobbinak vagy munkaként indult a drónozás?
HCS: Hobbinak indult és remélem az is marad, a pénzért való fotózgatás megöli a kreativitást. Biztos van olyan meló, amit bevállalnék, de ilyenekért ritkán fizetnek.
G2F: Egyedül, társakkal vagy tanfolyamon sajátítottad el a drónreptetés, légi fényképészet fortélyait?
HCS: Egyedül, de nem érzem úgy, hogy már elsajátítottam volna. Haladok egy úton, aminek sosincs vége. Alapvetően a városi fotózás érdekel, amiben Kurka Géza netes ismerősöm képei nagyon inspirálóak és szokott is nekem néha segíteni. Ezer hála érte.
G2F: Milyen drónt és kiegészítőket használsz, mik a fejlesztési terveid?
HCS: DJI Mavic 2 Pro a szokásos kiegészítőivel. Következő tervem a DJI Mavic 3. Persze vannak ennél jobb, cserélhető objektíves monstrumok, de az én szintemen azt már feleslegesnek és túl macerásnak tartom.
G2F: Miről és hogyan készült a kedvenc drónfelvételed?
HCS: Nincs kedvencem, mindegyiket szeretem. Azt tudni kell, hogy én csak fotózom (egyelőre), szerintem a drónvideózás egy nehéz, idő és pénzigényes dolog. Ahhoz tényleg rá kell érni. Persze Dunát lehetne rekeszteni a pocsékabbnál pocsékabb felvételekkel a neten meg a drónos csoportokban, de nem ezekhez kell viszonyítani.
G2F: Mi inspirál, milyen tényezőket veszel számba egy-egy helyszín kiválasztásánál?
HCS: Napfelkelte és naplemente, lehetőleg, ha már felkapcsolták a közvilágítást, vagy még nem kapcsolták le azt. A nappali fotók szerintem nem az igaziak, illetve olyan turista hatást keltenek.
G2F: Kerültél-e már szembe akadályozó tényezőkkel a magyarországi vagy külföldi drónozás során?
HCS: Nem találkoztam akadályozó tényezőkkel még, pedig sűrűn járok fotózni. De aki keresi a bajt, az egy idő után meg is fogja találni, ez benne van. Szerintem ésszel és megfelelő technológiával lehet mérsékelni a rizikófaktorokat.
G2F: Milyen drónos munka / felvétel elkészítése szerepel a bakancslistádon?
HCS: A világ összes városa és kivilágított épülete.
G2F: Jársz-e drónos közösségbe, ismersz-e ilyen társaságokat?
HCS: Drónos Facebook-csoportokban benne vagyok, ott nagyon kedves emberek vannak, szeretem ezt a miliőt. Konkrétan közösségbe még senki sem hívott, nem is láttam ilyen felhívást.
G2F: Hogyan képzeled el a drónozást 10-15 év múlva?
HCS: 15 év múlva 54 éves leszek, a fiam pedig 19. Remélem, akkor is lesz erőm, kitartásom, és néha kint fogok állni az utcán hajnalban, de már a fiammal.