Hírek

Drónvédelemre írt ki közbeszerzést a HungaroControl

Fixen telepített, illetve mobil drónfelderítő rendszer beszerzésére írt ki közbeszerzést a reptéri késések kapcsán az utóbbi időben sűrűn emlegetett HungaroControl. A vállalat azt mondja, a fejlesztésnek semmi köze az extra késések kiküszöböléséhez.

A drón-iparág robbanásszerű fejlődésben van az egész világon, így nálunk is. Előrejelzések szerint a pilóta nélküli légi járművek repülési száma 2025-re akár napi 27 ezer is lehet hazánkban, ennek következményeként a hazai drónpiac forgalma jövőre elérheti a 70 milliárd forintot.

Az mfor cikke szerint minden bizonnyal az Európai Unió közbeszerzési értesítőjében közzétett pályázatot is ezért írta ki a HungaroControl Zrt. drónfelderítő rendszerekre. A kiírás szerint ugyanis a magyar léginavigációs szolgálat a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér körzetében, a CTR légtér (controlled traffic region) felderítésének fejlesztése érdekében hirdetett közbeszerzést. Mint a dokumentum rögzíti: a rendszernek képesnek kell lennie a nem együttműködő, pilóta nélküli légijárművek (UAV-drónok) megfigyelésére.

A beszerzendő rendszer a következő elemekből áll majd:

  • két fix telepítésű radaregység a meghatározott helyszíneken
  • teleszkópos vagy kihúzható árboc, vagy emelt platform a rögzített radarok számára.

Minden radar állhat egy vagy több radaregységből, amelyek – képesek a nem együttműködő UAV-k észlelésére 18 km-es hatótávolságon belül, mégpedig 360 fokban, ezenkívül számos (köztük NATO-) szabálynak is meg kell felelnie. De minden radartelephelynek képesnek kell lennie egyszerre legalább 200 cél követésére, valamint az észlelt célpontok nyomonkövetésére és osztályozására, hogy megkülönböztesse a drónokat a többi légi objektumtól. A feltételek között szerepel az is, hogy az UAV-drónok osztályozási megbízhatósága legalább 95 százalékosnak kell lennie.

A HungaroControl euróban, és augusztus 15-ig várja a pályázók ajánlatait.

Az mfor megkérdezte a HungaroControl Zrt.-t, hogy a napokban kiírt pályázatnak van-e bármi köze az elmúlt időben extra méreteket öltött repülőgépkésésekhez. A Hc válaszában így fogalmazott: „A drónfelderítő rendszer beszerzésére irányuló közbeszerzési hirdetmény és a járatkésések között nincs semmilyen összefüggés, beszerzése tervezett fejlesztés”.

Azt is hozzátették, hogy a HungaroControl elsődleges feladata a repülésbiztonság garantálása a légtérfelhasználók számára.

„A társaság teljes kapacitással dolgozik annak érdekében, hogy szavatolni tudja a légi járművek és az utasok biztonságát, illetve a légi forgalom zavartalan áramlását” – írták.

Egyébként pont tavaly ősszel választotta szét drónfejlesztési és drónvédelmi képességeit a 4iG. Ennek nyomán a Csoport érdekeltségébe tartozó Rotors and Cams Zrt. új leányvállalatot alapított  RAC Antidrone Zrt. néven, ahová a társaság kiszervezte meglévő drónvédelmi technológiaiáit. A drónelhárító cég részvényeit 25-25 százalékban a 4iG Nyrt., és az anyavállalat, a Rotors and Cams birtokolja, míg a többségi tulajdonos (50 százalék) Jászai Gellért magántőkealapja, az iG Tech. A RAC Antidrone autonóm repülésre képes eszközök ellen kínál légtérellenőrző és légtérvédelmi megoldásokat az ipari, közlekedési, a védelmi és civil szférának. Így minden bizonnyal ők is pályáznak majd a közbeszerzésen – irja összegzésében az mfor.hu

 

 

Szólj hozzá