Irán az utóbbi húsz évben illegálisan megszerzett technológiára építve fejleszti a fegyveriparát, a további fejlesztéseket pedig megalapozhatják az oroszok által az ukrán hadszíntéren talált, Iránnak átadott nyugati fegyverek. A brit székhelyű Conflict Armament Research (CAR) szerint az Irán által Oroszországnak eladott Shahed-136 típusú drónokat egy húsz évvel ezelőtt illegálisan megszerzett német technológián alapuló motor hajtja. A fegyveralkatrészek vizsgálatára szakosodott szervezet jelentése hangsúlyozza, hogy Irán másolja és finomítja a jogellenesen megszerzett katonai technológiákat.
Képünkön: Iráni drónok az iráni hadsereg egyik hangárában
A brit szabályozás szigorúan tiltja az Irán javára szóló bármilyen haditechnikai célú eladást, akár közvetve, akár áttételesen. Ám a tilalmak megkerülhetők. Mint azt az Euronews korábban összefoglalta, sokféle módja van a haditechnika átjátszásának véres kezekbe, amire a legékesebb példa az ukrajnai hadszíntéren az oroszok által előszeretettel használt iráni drón-flotta. Ezekhez Moszkva jóval kedvezőbb áron jut, mint a cirkálórakétákhoz, melynek készletei fogyóban vannak. Oroszország már 20 ezer dollárért hozzá férhet egy iráni Shahed-186 drónhoz, míg az orosz Kalibr cirkálórakéta ára megközelíti az egymillió dollárt.
Rishi Sunak szerint Nagy-Britannia nem fogad el olyan tudományos együttműködéseket, amelyek veszélyeztetik a nemzetbiztonságot. A brit miniszterelnök közölte, hogy kormánya vizsgálja azokat az állításokat, amelyek szerint a brit egyetemek együttműködtek Iránnal a dróntechnológia területén.
A kérdést David Davis konzervatív képviselő vetette fel szerdán az alsóházban a miniszterelnöki kérdésekben, a Jewish Chronicle című újság e hónap elején megjelent beszámolója után. A volt kabinetminiszter felszólította Rishi Sunak miniszterelnököt, hogy „tegyen lépéseket szankciós rendszer kudarcának megállítására, mielőtt az még több kárt okozna”. Oroszországot azzal vádolják, hogy iráni gyártmányú drónokat használ Ukrajnában.
A képünkön is látható Shahed-136 egy iráni gyártású, ún. “öngyilkos” vagy “kamikáze” drón. A fegyvert egy tolópropeller hajtja a célpontja felé, amelyre aztán rázuhan, felrobbantva 30-50 kilogramm közé tehető töltetét. A drón hatótávolsága akár 2000 kilométer is lehet, amelyet nagyrészt földközelben tesz meg, nehéz célpontot jelentve a radarok számára. A Shahed 136 drón civil eredetű GPS-navigációt alkalmaz, így pontatlan, de viszonylag olcsó, 10-20 ezer dollár lehet az ára. Általában nagyobb mennyiségben indítják egy adott célra, hogy néhány biztosan átjusson a légvédelmen. A drónokkal Oroszország többnyire civil célpontokat, például Ukrajna elektromos infrastruktúráját támadja.
“Komolyan vesszük az exportellenőrzések megsértésével kapcsolatos minden állítást, és úgy tudom, hogy az Üzleti és Kereskedelmi Minisztérium tisztviselői jelenleg vizsgálják a nemrégiben idézett sajtócikkben megfogalmazott állításokat” – mondta Sunak. hozzátéve: “Nem fogadunk el olyan együttműködéseket, amelyek veszélyeztetik nemzetbiztonságunkat”.
A Jewish Chronicle legalább 11 brit egyetemet, köztük Cambridge-t, Cranfieldet, Glasgow-t és az Imperial College Londont jelölte meg olyan tanulmányokban, amelyek potenciális iráni katonai alkalmazásokkal foglalkoznak. A tudományos folyóiratokban 2017 óta megjelent cikkek ezreinek elemzésére hivatkozva az újság azt írta, hogy az egyik iráni finanszírozású projektben brit kutatók a drónok magasságának, sebességének és hatótávolságának javításán dolgoztak.
Egy másik egyetem iráni tudósokkal dolgozott együtt a sugárhajtóművek új vezérlőrendszereinek tesztelésében, amelyek célja a manőverezőképesség és a reakcióidő növelése a “katonai alkalmazásokban”.
Nagy-Britannia megtiltja a katonai és “kettős felhasználású” technológia Iránba irányuló exportját, és szankciókat vezetett be azokkal az iráni egyénekkel és szervezetekkel szemben, akiket azzal vádolnak, hogy drónokat szállítottak Oroszországnak Ukrajnában való használatra.